A BÓNÉ NEMZETSÉG

Egy 1560 éves magyar család története

Bihardiószegen 2012 július 29-én megalakult a Bóné András kurucezred. A róla talált videót és cikket, az alábbiakban közlöm én is. 

 

"Az igehirdetést Gellért Gyula köszönte meg, aki az Asók István Kórus és a fiatalok furulyacsoportjának szolgálata után „Bóné András a Rákóczi-szabadságharcban és a Református Egyház a Rákóczi-szabadságharc korában” címmel tartott előadást. Ebből megtudhattuk, hogy Bóné András 1655-ben született és 1707 szeptemberében halt meg akkoriban vízibetegségnek nevezett kórban, amit ma vese-elégtelenségnek nevezünk. Bónét tapasztalatai és erkölcsössége II.Rákóczi Ferenc hadvezérei között kiemelkedő helyre sorolta, képes volt fontos csatákat levezényelni, és ezt a fejedelem méltányolta is. Az osztrák-török békekötés után kilépett a hadseregből, 1692-ben Bihardiószegen lett földbirtokos, „20 kapás szőlője” volt. Csalódottan látta, hogy szülőföldjén kizsigerelt emberek élnek, akik egyre nehezebben viselik a császári igát. Éppen ezért aktív kezdeményezője lett annak, hogy a Lengyelországba menekült II.Rákóczi Ferencet hazahívják; a fejedelmet Bóné bihari jobbágyaival várta az országhatáron. 

Bóné is hozzálátott a seregek toborzásához, vezetője volt az úgynevezett diószegi felkelésnek, amikor 1703 július 19-én megrohanták Grünfeld várát, leverve a német katonákat – történészek szerint ez volt a Rákóczi-szabadságharc elindítója. Bóné több, mint 400 fős lovas ezrede élén számos sikeres csatát megvívott. 1707-ben, a körülzárt Nagyvárad ostrománál megsebesült, amit súlyosbított már említett betegsége, ami halálához vezetett. Gellért Gyula előadása második részében röviden arról szólt, hogy az egyház a korabeli eseményekben nem kötelezte el magát, igyekeztek fenntartani az egyházi élet folytonosságát. II. Rákóczi Ferenc fejedelem pedig egyformán támogatta az egyházakat, a felekezeteket."

forrás:

http://erdely.ma/nephagyomany.php?id=124288

"Bihar megye – Thököly Imre fejedelem és Vay Ádám kuruc tábornagy születésének 355. évfordulója alkalmából július 29-én, vasárnap ünnepélyesen megalakult Bihardiószegen a Bóné András Kurucezred.

 

Az ünnepség a református templomban kezdődött, ahol Oláh Attila tépei (Hajdú Bihar megye) lelkész volt az igehirdető, aki egyebek mellett arról beszélt, hogy sorsdöntő időkben mindig helyt kell állni, hogy megmaradjon a nemzet, a család, az egyház – ilyen sorsdöntő idő volt a Rákóczi-szabadságharc is. A kurucezred névadóját, Bóné András kuruc ezredest (1655-1707) Gellért Gyula helyi lelkész mutatta be a hallgatóságnak, sok egyéb érdekesség mellett azt is tudatva, hogy1692-ben lett “20 kapás szőlőbirtok” tulajdonosa Diószegen, neki köszönhető a diószegi felkelés, és II.Rákóczi Ferenc fejedelem egyik legkiválóbb hadvezére volt. A kurucezred a templomkertben bontott zászlót, ahol a Bihar és Hajdú Bihar megyei “kurucok” esküt is tettek. Az esemény részleteire visszatérünk."

forrás: http://www.erdon.ro/kurucezred-alakult-bihardioszegen/2043450

és íme a videó:

http://videa.hu/videok/emberek-vlogok/a-bone-andras-kurucezred-bihardioszeg-kuruc-R1SzsCuUFvMk2Foh

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 24
Heti: 66
Havi: 567
Össz.: 160 755

Látogatottság növelés
Oldal: A Bóné András kurucezred alakulása 2012
A BÓNÉ NEMZETSÉG - © 2008 - 2024 - bonecsalad.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »